Skąd się bierze ten nieprzyjemny zapach stęchlizny w pomieszczeniu?
To efekt pojawienia się w pomieszczeniu ogniska pleśni lub (i) grzybów. Albo tego, że już ich nie ma, ale smród pozostał w ścianach, sprzętach, dywanach, tapicerkach, firankach itd.
Dlaczego pleśnie i grzyby zagnieżdżają się w domach?
Zacznijmy od tego, że pleśnie i grzyby potrzebują bardzo niewiele do życia – ciepła, wilgoci i … spokoju, co w ich przypadku oznacza braku świeżego powietrza. Czyli mogą pojawić się dosłownie wszędzie. Szczególnie teraz, zimową porą, gdy nasze mieszkania są ogrzewane i słabo wentylowane, bo kto zimą otwiera okna… A że nowe okna są z reguły bardzo szczelne (za szczelne) para wodna, którą produkujemy w dużych ilościach (gotowanie, pieczenie, pranie, prysznic, kąpiel, czy nawet oddychanie) nie ma jak się wydostać na zewnątrz, zatem zostaje w środku i wnika w ściany, przegrody budowlane itd. Wnika, wnika, aż pod wpływem ciepła, w najbardziej wilgotnych miejscach pojawiają się czarne kropki, czyli pleśnie, grzyby i zapach stęchlizny.
To jedyne przyczyny grzyba i pleśni?
Nie, często pojawiają się w miejscach tzw. mostków termicznych, czyli tam, gdzie w skutek braku izolacji termicznej kondensuje się para wodna (wilgoć). Nierzadko winne są niezabezpieczone (brak drenażu, słabe odwodnienie) fundamenty, przez które przenika wilgoć do ścian. W takich przypadkach konieczne są remonty budowlane.
Czy pleśnie, grzyby i stęchlizna są niebezpieczne dla zdrowia?
Jeśli w mieszkaniu (choćby w jednym pomieszczeniu) zagnieździła się pleśń i grzyby, to w całym mieszkaniu domownicy wdychają ich strzępki. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia, bo zawierają one mocno trującą substancję, tzw. mitotoksynę, która może spowodować zły sen, zmęczenie, alergie (katar, łzawienie, bóle głowy) choroby płuc, a nawet chorobę nowotworową.
Czy zapach stęchlizny można zneutralizować odświeżaczami powietrza?
Żadne odświeżacze nie załatwią problemu zapachu stęchlizny, co najwyżej na krótko go zamaskują. To droga donikąd, bo chemiczne odświeżacze też nie są obojętne dla naszego zdrowia. Wniosek? Walcząc nimi ze stęchlizną trujemy się podwójnie, a skutki tego mogą być opłakane dla zdrowia, szczególnie maluchów.
Czy do zapachu stęchlizny można się przyzwyczaić?
Pewnie, jak do wszystkiego. Stałe przebywanie w zatęchłych pomieszczeniach przytłumi zmysł węchu na ten rodzaj smrodu, ale tylko domowników. Zapraszanie gości do tak „pachnącego” domu to zdecydowanie kiepski pomysł…
Czy ubrania też przejdą zapachem stęchlizny?
Oczywiście, i to bardzo szybko i bardzo intensywnie. Nawet częste pranie na niewiele się zda, bo zapach błyskawicznie do nich powróci. Niestety, jak napisaliśmy wyżej, węch mieszkańców zatęchłych pomieszczeń „uodparnia” się na ten fetor, ale inne nosy w żadnym wypadku, dlatego z daleka wyczują go w ich garderobie. Co tu kryć, wynosząc stęchliznę na zewnątrz albo wnosząc ją do innych pomieszczeń (praca, szkoła, uczelnia, sklepy) skazujemy się na wstyd, nieprzyjemności i ostracyzm.
Jak pozbyć się grzyba i pleśni z domu?
Najlepiej powierzyć ten problem fachowcom, takim jak my w Centrum Ozonowania – Ozonuj.Pl. Najpierw ustalimy przyczynę, m.in. sprawdzimy miernikami wilgotność ścian, laserem – czy nie ma mostków termicznych, a wykwity grzyba potraktujemy specjalistycznymi – niedostępnymi w zwykłych marketach budowlanych – środkami antygrzybicznymi. A potem przeprowadzimy zabieg ozonowania, który skutecznie zneutralizuje wszelkie niewidoczne dla oka strzępki grzybów fruwające po mieszkaniu i skutecznie zlikwiduje zapach stęchlizny.
W jaki sposób ozonowanie zlikwiduje zapach stęchlizny?
Ozon w dużych stężeniu jest bardzo silnym utleniaczem, dlatego skutecznie utleni zapach stęchlizny zamieniając go w neutralne cząsteczki. Nie będzie to tymczasowe zamaskowanie zapachu, jak w przypadku odświeżaczy, ale proces trwały.
Ile trwa taki zabieg i czy konieczne jest wynoszenie mebli, pranie tapicerek itd.?
Wystarczy kilka godzin, a pomieszczenie będzie pachnieć … świeżością. Ozon to gaz, który błyskawicznie dotrze w każdy zakamarek mieszkania i zrobi swoją robotę. To najskuteczniejszy sposób walki z grzybem, pleśnią i zapachem stęchlizny. I najtańszy, bo nie musisz przeprowadzać remontów, malować, wymieniać czy przenosić mebli. A to nie wszystkie korzyści z ozonowania…
Jakie są pozostałe?
Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych posiadającym unikalne właściwości aseptyczne – bakteriobójcze, grzybobójcze, silnie utleniające.
Działanie bakteriobójcze ozonu jest około sto (!) razy skuteczniejsze i trzy tysiące razy szybsze niż chloru. Dlatego po zabiegu dom pozostanie sterylne czysty bez roztoczy i innych alergenów, wirusów, bakterii i innych mikrobów.