Mam problem z nieprzyjemnym zapachem stęchlizny w mieszkaniu. Występującym głównie w okresie jesienno-zimowym – pisze do nas Pan Paweł. Takich maili w Centrum Ozonowania – Ozonuj.Pl otrzymujemy ostatnio mnóstwo.
Dalej Pan Paweł pisze tak:
Mieszkanie jest 3- pokojowe ma 58 metrów kwadratowych. Zależy mi również na usunięciu zapachu z szaf. Jak długo trwałby cały proces (ozonowanie + wietrzenie)? Jak wysokie stężenie ozonu jest przez Państwa osiągane i jakie stężenie jest bezpieczne dla ludzi?
Najbardziej prawdopodobną przyczyną zapachu stęchlizny jest słaba wentylacja w mieszkaniu – dzieje się tak często po wymianie okien, które są za … szczelne. Efekt? W ogrzewanym pomieszczeniu na ścianach skrapla się para wodna. Tak powstaje pleśń, grzyb i … zapach stęchlizny. W takich przypadkach działamy kompleksowo: sprawdzimy wilgotność ścian, a wykwity pleśni i grzyba potraktujemy specjalistycznymi – niedostępnymi w zwykłych marketach budowlanych – środkami antygrzybicznymi.
A potem, oczywiście …
Ozonowanie,
które jest najlepszą metodą na usunięcie przykrego i szkodliwego zapachu stęchlizny. W zależności od skali problemu do ozonowania mieszkań zwykle używamy generatorów o mocy 32, 56, a także 120 (!) gramów ozonu na godzinę, co pozwala na wytworzenie wysokiego stężenia w granicach 10-20 ppm – 21,4-42,8 mg/m3, w efekcie czego, przykre zapachy są utlenianie i znikają.
Oczywiście, w takich stężeniach jest on niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin, dlatego pod żadnym pozorem nie mogą przebywać w ozonowanych pomieszczeniach, kratki wentylacyjne należy zatkać itd, operator musi używać maski z pochłaniaczami itd. Całej procedury BHP ściśle przestrzegamy. Ozon jest jednak szybko ulega rozpadowi i po kilkudziesięciu minutach zamienia się z powrotem w czysty, bezpieczny tlen. Zabieg potrwa kilka godzin + godzina na przewietrzenie mieszkania po ozonowaniu.
– A co meblami, dywanami, sprzętem RTV i AGD, czy ozon w wysokim stężeniu ich nie uszkodzi? – pyta z kolei Pan Grzegorz.
– Nie, podane stężenia ozonu są niebezpieczne dla żywych organizmów, natomiast neutralne dla wszelkich sprzętów.
– A co z ubraniami?
– Najlepiej je wyciągnąć z szaf i porozwieszać w ozonowanych pomieszczeniach, dzięki czemu też się znakomicie zdezynfekują i odświeżą: będą pachnieć jak nowe…
I bardzo ważne
– Czy ozonowane wystarczy przeprowadzić wyłącznie w pokoju, gdzie pojawiła się pleśń?
– Nie. Pojawienie się pleśni (grzyba) w mieszkaniu sprawił, że wdychacie jego strzępki w całym mieszkaniu, w tym mocno trującą substancję, tzw. mitotoksynę, która może spowodować alergie, choroby płuc, a nawet chorobę nowotworową.
Kilkugodzinna ekspozycja ozonu, sprawi, że wszelkie strzępki i zarodniki grzyba, pleśni zostaną unieszkodliwione i będziecie bezpieczni przebywać w sterylnie czystych pomieszczeniach..
Zapraszamy!
mgr inż. Artur Tryksza
szef laboratorium
Centrum Ozonowania- Ozonuj.Pl
e-mai: biuro@ozonuj.pl
www.ozonuj.pl